Projekt Justice 2.0

Dne 27. května Platforma evropské paměti a svědomí představila veřejnosti projekt JUSTICE 2.0. Prezentace probíhala v Bruselu a na tiskové konferenci v Praze. Program byl zahájen před hlavní budovou Evropského parlamentu, kde na nádvoří Solidarity odhalil evropský komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics skulpturu české umělecké skupiny Pode Bal. Konference představila výstupy právních analýz pod názvem Mezinárodní spravedlnost pro komunistické zločiny. Na závěr dne byl představen dokumentární film Stefana Weinerta Justice 2.0 o smrtelných incidentech na československých hranicích a násilné deportaci bulharských Turků. Projekt podpořil vicepremiér Pavel Bělobrádek, který ho osobně představil na tiskové konferenci v Praze.

Onesvobození 1945

Co si historik Adrian Portmann opravdu myslí o událostech roku 1945

V následujících tezích se snažím shrnout, co si skutečně myslím o skončení druhé světové války a roli Rudé armády v kontextu československého roku 1945, tedy o tématu, jehož se dotýkal rozhovor Jana Němečka publikovaný v LN. A věřte, že se tentokrát jedná o autorizované znění.

O nejen novinářské etice

Redaktor LN Přemysl Houda zahájil interview mojí údajnou tezí, že v roce 1945 k osvobození nedošlo, ale šlo o začátek „druhé okupace“, té sovětské. Historik Němeček se následně na více místech rozhodně vymezuje proti úvahám, které redaktor Houda prezentuje jako „Portmannův názor“...

Stránky