Minulost.cz

Přihlásit se k odběru zdroj Minulost.cz
rss
Aktualizace: 5 hodin 59 min zpět

Digitalizace do šuplíku (2/5)

15. Leden 2021 - 11:13

Proč ABS přes již dávno dané modernější technické možnosti stále operuje na bázi CD a DVD, nemohu si racionálně vysvětlit. Jediný možný důvod, který mě napadá, je omezená myšlenková pohyblivost, tedy chybějící smysl pro jednoznačně smysluplné inovace. Manažer však, který udržuje zastaralé, dražší a uživatelské nekomfortní systémy, ačkoliv je upozorňován na jednoznačně výhodnější alternativy, je manažerem špatným...

Cesta k Visegrádu

30. Prosinec 2020 - 1:15

Dokumenty polské a československé opozice 1977–1989. Elektronickou publikaci vydal Instytut Pawła Włodkowice ve spolupráci s Centrem pro dokumentaci totalitních režimů. Její editoři, historici Petr Blažek, Łukasz Kamiński a Grzegorz Majewski, zařadili do edice celkem 105 dokumentů ze sedmdesátých a osmdesátých let 20. století, jejichž původcem byli opoziční aktivisté z Polska a Československa.

Digitalizace do šuplíku

29. Prosinec 2020 - 9:57

Přinášíme první část analýzy Adriana Portmanna k problematice digitalizace Archivu bezpečnostních složek. "Drtivá většina archiválií, které v ABS a ÚSTR byly od jejich založení před dvanácti lety za nasazení obrovských částí státního rozpočtu již digitalizovány, není na rozhraní eBadatelna přístupná „široké veřejnosti“..."

Edice VNPČP nově jako e-kniha

19. Listopad 2020 - 14:03

I přes opakované dotisky jsou dosud vydané svazky edice "Vysídlení Němců a proměna českého pohraničí 1945–1951" (VNPČP) již delší dobu buď zcela (II.1 a II.3) nebo téměř rozebrány (I.). Je po nich stále značná poptávka, což je mimo jiné vidět na častém citování edice VNPČP v odborné literatuře (např.