Srpnová deklarace podpory založení muzea paměti XX. století v Praze
V letošním roce si připomínáme osmdesáté výročí nacistické okupace v březnu 1939 a třicáté výročí konce komunistického režimu v listopadu 1989. Půlstoletí vlády totalitních a autoritativních režimů na území Československa přineslo statisíce obětí a potlačování tradičních hodnot evropské civilizace. Dne 23. srpna 2019 uplyne osmdesát let od uzavření spojenecké smlouvy mezi Německem a Sovětským svazem, která obsahovala tajný dodatek o rozdělení sféry vlivu dvou totalitních režimů na evropském kontinentu. Na tuto historickou událost každoročně odkazuje Evropský den památky obětí komunismu a nacismu.
Chceme-li rozhodovat o své budoucnosti, musíme si říci, kdo jsme a odkud jsme přišli a kam chceme jít. Proto považujeme za nezbytné připomínat si nejen památku obětí totalitních režimů, ale také úctyhodnou statečnost občanů, kteří se na základě svého demokratického přesvědčení rozhodli bojovat za svobodu a aktivně se postavili na odpor proti tyranii. Vzhledem k tomu, že postupně odchází očití svědkové historických událostí XX. století, je důležité zprostředkovávat jejich životní zkušenosti nastupujícím generacím. Pochopení podstaty autoritativních způsobů vládnutí, ovládání a kontroly společnosti, je zásadní pro poznání současných hrozeb, kterým společně čelíme. V tomto kontextu je důležité připomínat si nejen spáchané zločiny a hrdinské činy, ale také formy přizpůsobení se či otevřené kolaborace.
Pro splnění tohoto poslání považujeme za vhodné založit moderní muzeum, koncipované jako vzdělávací a otevřená kulturní instituce ve službách společnosti, která uchovává, zkoumá, zprostředkuje a vystavuje hmotné i nehmotné doklady týkající se nedávné historie. V Praze, na rozdíl od mnoha světových metropolí, takové muzeum doposud nemáme. Zvolení představitelé hlavního města Prahy vyhlásili přání takové muzeum založit. Podporujeme tento projekt a nabízíme spolupráci při jeho naplnění.
V Praze, 21. srpna 2019, ve výroční den srpnové okupace Československa.
- Asociace českých kameramanů
- Asociace soukromého zemědělství
- Akademický klub 48
- Bez komunistů.cz
- Centrum pro dokumentaci totalitních režimů, z.s.
- Cesta 121, občanské sdružení
- Český filmový a televizní svaz FITES, z.s.
- Člověk v tísni, o.p.s.
- Konfederace politických vězňů ČR, z.s.
- Junák – český skaut, z.s.
- Mašínův statek – památník tří odbojů, z.s.
- Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových
- Nadace Arnošta Lustiga
- Nezapomínejme, z.s.
- Občanské sdružení Paměť
- Orel
- Památník Šoa Praha, o.p.s.
- Pant, z.s.
- Platforma evropské paměti a svědomí
- Post Bellum, o.p.s. (Paměť národa)
- Publicum commodum, z.s.
- Sdružení bývalých politických vězňů ČR 1948-1989
- Společnost pro výzkum zločinů komunismu, z.s.
- Spolek bývalých příslušníků PTP-VTNP se sídlem v Praze, z.s.
- Spolek pro vojenská pietní místa, z.s.
- Spolek pro zachování odkazu českého odboje, z.s.
- Symposion, z.s.
- Totalita.cz
- Už nemlčíme! z.s.
- Vítězný únor.cz