Platforma vyzývá k minutě ticha za ženy popravené, zabité, uvězněné, mučené a pronásledované za komunismu

Praha/Tallinn/Riga/Vilnius/Varšava/Berlín/Drážďany/Bratislava /Ljubljana/ Bukurešť/Tirana/Kijev/8. března 2017. Dne 8. března, v den připomínaný jako Mezinárodní den žen, vyzývá Platforma evropské paměti a svědomí ve 12.00 hod SEČ k minutě ticha za milióny žen, které se staly oběťmi komunistické diktatury.  

Mezinárodní den žen, jehož kořeny pocházejí z ženského dělnického hnutí v USA na začátku 20. století, si komunistické diktatury v Evropě přivlastnily jako ideologický svátek a slavily jej pompézním způsobem. 8. března se oficiálně dávaly ženám rudé květiny a pil se alkohol. 

Platforma chce upozornit na to, že komunistický režim byl k ženám nadmíru brutální. Ženy byly z politických důvodů popravovány po fingovaných soudech nebo bez soudu, byly zabíjeny, když se snažily utíkat přes železnou oponu, byly posílány do vězení, koncentračních táborů a táborů nucených prací, kde jich nesčetně zahynulo; ženy byly mučeny, byla jim odpírána jejich důstojnost a byly pronásledovány mnoha jinými způsoby. Hovořit o traumatu, které utrpěly, je pro ženy, které přežily komunistickou perzekuci, těžší než pro muže.

Platforma evropské paměti a svědomí proto vyzývá mezinárodní společenství, aby dne 8. března 2017 ve 12.00 hod SEČ drželo minutu ticha, jako symbol uznání a připomínku nesčetných miliónů žen, jejichž základní lidská práva byla porušována v době komunismu.

Přiložena je fotogalerie některých žen popravených komunisty ve 20. století.