Dopis vydavateli týdeníku Die Zeit

Praha / Drážďany, 11. března 2016. Představitelé Platformy evropské paměti a svědomí zaslali vydavateli německého týdeníku Die Zeit dopis, v němž protestují proti  článku, který uráží a pomlouvá Siegfrieda Reipricha, ředitele Nadace Saské památníky pro připomínání obětí politické zvůle.

Novinářka a autorka Anne Applebaumová, bývalá litevská evropská komisařka Sandra Kalniete, nyní poslankyně Evropského parlamentu, bývalá rumunská ministryně spravedlnosti Monica Macovei, nyní poslankyně Evropského parlamentu, polský historik profesor Wojciech Roszkowski, bývalý český viceministr pro záležitosti Evropské unie Alexandr Vondra, slovinský poslanec Evropského parlamentu Milan Zver a prezident Platformy Göran Lindblad podepsali protestní dopis Josefovi Joffemu, vydavateli německého týdeníku Die Zeit. 11. února 2016 tento týdeník uveřejnil článek pod titulem „Wut und Willkür“ (Zuřivost a despotismus), emocionální útok proti Siegfriedu Reiprichovi, který je také členem Předsednictva Platformy evropské paměti a svědomí.

Nadace Saské  památníky pro připomínání obětí politické zvůle je jedinou veřejnou institucí v Německu, jíž je svěřeno připomínání obou totalitních režimů a jejich obětí. Výsledky práce pana Siegfrieda Reipricha a jeho schopnosti osvědčované ve vedoucích funkcích si získaly a získávají široké uznání, v neposlední řadě také díky jeho opakovaným jmenováním do vysokých funkcí Svobodným státem Sasko. Členové Poradního sboru Platformy požádali vydavatele týdeníku Die Zeit, aby urážku a pomluvu Platformy vysvětlil.