Žádost o vypuštění politických institutů z vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích

Centrum pro dokumentaci totalitních režimů se připojilo k otevřené žádosti adresované předsedovi vlády panu Bohuslavu Sobotkovi ve věci financování tzv. politických institutů.

Nový webový portál Minulost.cz

Před několika dny jsme spustili novou webový portál o dějinách totalitních režimů a vyrovnávání se s jejich dědictvím Minulost.cz. Koncipován je jako internetový čtvrtletník, publikovány zde budou ale také průběžně texty k aktuálním otázkám. Jedná se o projekt Centra pro dokumentaci totalitních režimů. 

Odboj proti komunismu - pozvánka

Skautský institut zve na přednášku Radka Schovánka dne 22. června 2015 (pondělí) v 19:00hod., Staroměstské náměstí 4/1, Praha 1. Badatel Radek Schovánek bude přednášet o zákonu 262/2011 Sb. o účastnících odboje a odporu proti komunismu a problematice odboje proti komunistickému režimu a jeho specificích v České republice.

Projekt Justice 2.0

Dne 27. května Platforma evropské paměti a svědomí představila veřejnosti projekt JUSTICE 2.0. Prezentace probíhala v Bruselu a na tiskové konferenci v Praze. Program byl zahájen před hlavní budovou Evropského parlamentu, kde na nádvoří Solidarity odhalil evropský komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics skulpturu české umělecké skupiny Pode Bal. Konference představila výstupy právních analýz pod názvem Mezinárodní spravedlnost pro komunistické zločiny. Na závěr dne byl představen dokumentární film Stefana Weinerta Justice 2.0 o smrtelných incidentech na československých hranicích a násilné deportaci bulharských Turků. Projekt podpořil vicepremiér Pavel Bělobrádek, který ho osobně představil na tiskové konferenci v Praze.

Stránky